Zátišie a kvety

Obrazy kvetov

Obrazy kvetov sú v našom e-shope ART DIELA zastúpené v širokej ponuke- sú to ručne maľované originálne obrazy. Diela súv ponuke aj v kamenných predajných galériách ART DIELA / OC Cassovia Košice a OC MAX Prešov/....
Zistite viac

Obrazy kvetov

Obrazy kvetov sú v našom e-shope ART DIELA zastúpené v širokej ponuke- sú to ručne maľované originálne obrazy. Diela súv ponuke aj v kamenných predajných galériách ART DIELA / OC Cassovia Košice a OC MAX Prešov/. Pozornosť ľudí si kvety získavali už v dávnoveku, v období antiky a za čias starovekého Ríma. Najznámejšia bohyňa, ktorá bola v tomto kraji zasvätená kvetom, sa volala Flóra. Popularita kvetov však v starovekom Ríme ani zďaleka neskončila. Kvety a kvetinové motívy sa s postupom času začali objavovať v rôznych historických obdobiach a rozličných kultúrach. Obrazy kvetov však najväčšiu popularitu zaznamenali vo forme zátiší. Asi najslávnejším maliarom, ktorý sa tomuto maliarskemu námetu venoval, bol taliansky umelec Caravaggio. Obrazy kvetov síce zaznamenali svoju popularitu počas rôznych období v histórii, no inak tomu nie je ani v súčasnosti. Ich využitie nájdeme aj vo svojich vlastných príbytkoch, kde našu pozornosť dokážu uchvátiť aj v interiéri, ak chceme do svojich obydlí priniesť trochu prírody a zároveň aj umenia. Práve preto, obrazy kvetov patria medzi najobľúbenejšie a to nie len vďaka rozmanitosti druhov znázornených kvetov, ale aj vďaka umelcovej fantázii a vhodne zvolenej techniky vytvorenia obrazu, ktorá napomáha k jeho realistickosti. Kategória obrazov s motívom kvetov, je jednou z najfarebnejších a najpútavejších. Tu môžeme nájsť obrazy znázorňujúce celé lúky, kytice alebo aj jednotlivé kvety, či časť života kvetu, ako je napríklad kvitnutie. Medzi typické, no stále originálne radíme obrazy, ktoré ponúkajú zobrazenie napr. púpavy, orgovánu, slnečníc, vlčích makov, ruží alebo rôznych lúčnych kvetov. Zobrazovanie kvetov je preto tak milované celými generáciami od nepamäti, lebo sprestria domovy aj v čase, kedy už nekvitnú-napr. v zime. Aj naše staré mamy si zamilovali obrazy s motívom kvetov, sú súčasťou našej kultúry a tradícií. Každý má rád krásne veci okolo seba a obrazy kvetov v našich domovoch určite medzi ne patria.

Zátišie

Zátišie ako také, je maliarskym motívom, ktorého hlavnou myšlienkou je zobraziť náhodné alebo štylizované uloženie rôznych predmetov. Pochopiteľne sú tieto obrazy veľmi variabilné a špecifické tematikou, ktorú zobrazujú, keďže možností je nespočetne veľa, a práve preto krásne vyobrazenie zátišia nájdete v hojnom množstve aj na našom eshope ART DIELA v bohatom zastúpení. Diela sú v ponuke aj v kamenných predajných galériách ART DIELA / OC Cassovia Košice a OC MAX Prešov/. Vyobrazovanie zátišia má bohatú históriu a jeho korene siahajú až k nástenným maľbám v Pompejách a neskôr v starovekom Ríme. Až do 16. storočia bola maľba zátišia považovaná, len za istý okrajový motív umenia. Ako samostatný a prepracovaný motív zátišie vystupuje v období barokového maliarstva. V dnešnej podobe a rovnako na našom eshope sa stretávame s rôznymi spracovaniami tohto motívu, ide často o zobrazenie predmetov domácnosti, ovocia, kvetov, váz , dokonca aj potravín. Hlavným umeleckým momentom sa na zátiší stáva kompozícia, a teda uloženie jednotlivých predmetov. Keďže ide spravidla o neživé predmety, no v histórii nachádzame aj prípady, kedy tvorili samotné zátišie ľudia alebo ľudia v kombinácii s predmetmi. Pri pohľade na maľbu zobrazujúcu zátišie vieme, samozrejme, hneď popísať, čo je na danej maľbe znázornené, a teda hovoríme o popisnom type maľby. Napriek tomu sú ale maľby zátiší jedinečnými dielami, ktoré doplnia aj moderné domácnosti.

Autor textu: Natália Kuková pre ART DIELA


Menej

Posledné z blogu

obrazy s dušou,mandaly, obrazy éterické, zaujímavá autorka Ing. Eva Paronai

obrazy s dušou,mandaly, obrazy éterické, zaujímavá autorka Ing. Eva Paronai

Ing. Eva Paronai začína výstavu "Obrazy  s dušou" v OC CASSOVIA, Pri prachárni 4, v Košiciach, od...

Čítaj viac

Autorská výstava autorky PhDr. Eleonóry Kovalčíkovej začína 1.8.2022 a trvá do 30.9.2022 pod názvom "...

Čítaj viac