Grafika

Umelecká grafika je zastúpená aj v našom e-shope ART DIELA, je v ponuke aj v kamenných predajných galériách ART DIELA / OC Cassovia Košice a OC MAX Prešov/. Grafika - je druh výtvarného umenia, ktorý prenáša kresbový prejav do hmoty a...
Zistite viac

Umelecká grafika je zastúpená aj v našom e-shope ART DIELA, je v ponuke aj v kamenných predajných galériách ART DIELA / OC Cassovia Košice a OC MAX Prešov/. Grafika - je druh výtvarného umenia, ktorý prenáša kresbový prejav do hmoty a technologickým postupom umožňuje vytvoriť viac kópií (bežne sa používa k ilustrovaniu kníh, na plagáty, exlibris...) Grafiku môžeme rozdeliť na voľnú grafiku, úžitkovú grafiku, reprodukčnú grafiku. Tlačové techniky: Tlač z výšky- Najstaršia tlačiarenská technika - obraz nakreslený na formu (drevo, lino, kov…) sa v miestach, ktoré sa nemajú otlačiť vyreže, natrie tlačovou farbou a otlačí na papier. Rozoznávame: drevorez, drevoryt, linorez, linoryt, kovoryt. Tlač z hĺbky –línie kresby sú vyhĺbené pod úroveň povrchu formy (meď, zinok, mosadz, železo, hliník, plast…), do ktorých prenikne tlačiarenská farba, ktorá sa z povrchu formy zotrie -napr.rytina, jedna z najstarších a najčistejších grafických techník. Medzi najznámejšie grafické (tlačové)
techniky patria napr. suchá ihla, lept, mezzotinta . Tlač z plochy – dnes najrozšírenejšia ako ofsetová tlač.  Najrozšírenejšou grafickou technikou tlače z plochy je tiež aj litografia – kameňotlač, akvatinta na litografickom kameni, lavírovaním litografického tušu, farebná litografia. Poznáme tieto grafické techniky: monotypia, linoryt. Pod pojmom grafické techniky (alebo voľná grafika) rozumieme výtvarný postup, ktorý umožňuje ručným spracovaním z originálnej matrice vytvoriť obmedzený počet relatívne verných odtlačkov, ktoré sú všetky považované za originál. Pri linoryte sa kresba vyrýva špeciálnym nožom či dlátkami s rôznym profilom do kusu linolea. Na hotovú kresbu nanášame valčekom tlačiarenskú farbu a otláčame na papier. Kontrastom čiernych a bielych línií a plôch vzniká typický expresívny výraz tejto grafickej techniky. Využíva sa aj na menšie úžitkové dielka ako pozdravy, novoročenky či exlibrisy. Monotypiu radíme tiež medzi tlačové techniky, umožňuje však vytvoriť iba jeden originálny odtlačok. Je to viac experimentálna technika, pri ktorej nanášame farbu na sklenenú, kovovú, či plexisklovú platňu a následne otláčame na papier.


Menej

ARTdiela - e-shop

Posledné z blogu

Čítaj viac

Čítaj viac